Přítel Reindl

Jak to dělám já.

KVĚTEN

Rozšiřuji včelstvo – stavební rámky + trubčí rámky

Konec dubna, začátek května:

Silné včelstvo – odeberu zavíčkovaný plod z několika úlů po jednom až max. dvou rámcích a tímto udělám oddělek – jeden rámek musí být s jednodenním plodem. Tímto včelstva neoslabuji a mají včas vytáhnout matečník a udělat matku. Podmínka je, že musí být v jiných úlech zavíčkovaný trubčí plod, třeba i málo. Z oddělků, které jsem dělal na konci dubna, nové matky kladou, oddělek žije a prosperuje. Při květnové snůšce oddělky nedělám – obtížná manipulace, med v medníku a plná plodiště. Dále pouze rozšiřuji včelstva. Do nového nástavku převěsím plástve se zavíčkovaným plodem, dám souše a nové stavební dílo, asi 6 kusů. Místo odebraných rámků s plodem dodám mezistěny, tedy souše, aby měla matka kam klást.

Zkouším zebrovat, zavíčkovaný plod, nezavíčkovaný plod atd. Plod se tolik nepřehřívá.

Na konci dubna musí mít včelstvo 2 – 3 rámky na trubčí plod. Trubčí plod je velice důležitý v úle.

Po odkvětu řepky vytáčím zavíčkované rámky s medem. Ještě nezavíčkované rámky převěsím do medníku. Přebytečné medné rámky z plodiště vytočím, ale dbám na to, aby včelstvo mělo dostatečné zásoby. Toto dělám proto, aby matka měla kam klást. Převěšené plástvy v medníku dotočím po řádném odpaření a zrání medu.

Po vytočení medu, květen – začátek června, odebírám plod ze silných včelstev a dělám oddělky na stav, který jsem schopen zvládnout. V této době mohu vyřezat trubčí plod, snižuji tím varoa destruktora. Vyřezané rámky dám zpět do včelstva.

 

ČERVEN

Nastává červen:

Na počátku června jsem vytočil květový med. V období silné snůšky včely zavíčkovaly s hodnotou vody 20%. Na to jak kvetla krajina, moc medu nebylo. Po vytočení medu prohlédnu plodiště a zavíčkovaný plod převěsím do medníku. Na zavíčkovaném plodu matka většinou není. Za odebrané plástvy dám panenské dílo, aby měla matka kam klást. Zároveň zkontroluji, jak matka klade, zda jsou zakladeny všechny buňky. Podle toho poznám, jestli je matka dobrá nebo ne. V červnu ještě matka klade ještě do slunovratu, poté omezuje kladení.

Letos, po vytočení medu, nebyla žádná snůška, bylo třeba kontrolovat medné zásoby v úlech. Včely v nouzi začaly brzy vypuzovat trubce z úlu. To je známka toho, že je málo sladidla v přírodě.

Oddělky a roj jsem musel ihned začít přikrmovat, i když jsem si myslel, že jsem jim dal dost zásob při založení. Ostatní včelstva, mimo oddělků, období bez snůšky překonaly dobře.

 

ČERVENEC

Rozkvetly lípy a včely měly zase možnost nanosit pyl a nektar do úlu. V letošním červenci to byla největší snůška. Když je v úlech med, tak koncem měsíce podruhé vytáčím. Letos žádná sláva.

 

SRPEN

Po vytočení přerovnám plodiště, odeberu trubčí plástvy a plod přemístím co nejvíce do spodního nástavku. Z obou stran dám pylové a medné zásoby. Okamžitě po vytočení dám formidolové desky a začnu dodávat zásoby na přezimování. Nekrmím jednorázově, ale postupně celý srpen a končím poslední dávkou do 5. – 10. září. Zimuji ve dvou nástavcích, oddělky pouze v jednom. Krmím na včelstvo 15 – 17 kg cukru. Zatím tyto zásoby každý rok stačily.

 

ZÁŘÍ

Dokrmil jsem včelstva. Začal jsem krmit začátkem srpna a krmil jsem do 6. září. Krmím na dvounástavkovém úlu 15 až 17 kg cukru. Včely na jednom nástavku 10 až 12 kg cukru.

Pozor: moc velké zásoby znamená – matka nemá kam klást, protože včely zanesou všechny volné buňky potravou. Se začátkem krmení vkládáme do úlů formidolové desky. Jedna deska do jednoho včelstva. Ještě se mi nestalo, že bych včely formidolem poškodil, ale je nutné dodržet návod na léčení. Nevkládám je při velké venkovní teplotě, protože vzniká rychlé odpaření kyseliny mravenčí.

Od září je třeba pozorovat dění na česnu. Letos, po několika letech, snad důsledkem teplého září a října a nedostatku potravy v přírodě propuklo vylupování zásob od cizích včel. Tento poznatek je podložen sdělením od včelařů z Lipna, Brloha, Ševětína a i ve Slavči. Jak tomuto zabránit nevím, nemám spolehlivou radu, je to téma na dlouhé povídání. Vyloupená včelstva ihned uzavřít a vysířit – jinak celý úl sežere zavíječ voskový.

 

ŘÍJEN

Od zdravotníka spolku si vyžádat léčivo – Varidol – a do 20. 10. provést první léčení. Od 12. – 14. dne provádím druhé léčení. Dbám na to, aby venkovní teplota byla 10 – 12°C. Není nutné léčit hned po ránu, můžeme počkat, až teplota stoupne. Staré tmavé souše, které jsem odebral, vyvařím. Hezké, světle hnědé, uzavřu do prázdných nástavků a vysířím nejméně 2x. Panenská díla z úlu odebírám, nejsou vhodná na přezimování včel, jsou studená. Zavěsím je na držáky, nesířím, do těchto zavíječ voskový nejde.